כמה פעמים גלשתם להנאתכם ברחבי האינטרנט, משוטטים מאתר לאתר, כשלפתע שמתם לב שכבר קראתם היכן שהוא את המאמר המופלא אודות סכנת ההכחדה של דובי הקוואלה האוסטרליים? עם יד על הלב, כמה פעמים השתמשתם בנפלאות הקופי-פסט בזמן כתיבת עבודה? וכמה פעמים הורדתם את האלבומים החביבים עליכם מרשת האינטרנט? אז לפני שתסתבכו בפלילים, בואו לקרוא הכל על קניין רוחני באינטרנט.

רשת האינטרנט היא מאגר אדיר ובלתי נדלה של מידע. כמויות הידע שניתן למצוא בה הן בלתי נתפסות, שהרי כל אחד ואחד יכול להעלות את הגיגי ליבו ולשתף את שאר הגולשים בתחומי העניין והידע שצבר לאורך השנים. לא קיימת בעיה חוקית עם העלאת התכנים לרשת (במידה והם אינם נחשבים כבעלי פוטנציאל פגיעה וודאי), אולם בכל הנוגע לקניין רוחני באינטרנט הגבולות הם דקים.

מהו קניין רוחני באינטרנט?

בדומה לקניין הרוחני אשר קיים בחיי היום-יום וכולל את כל התחומים הקשורים ביצירה רוחנית (זכויות יוצרים, פטנטים, סימני מסחר וכדומה), גם האינטרנט מכיל קניינים רוחניים. כל יוצר אשר מעלה את יצירותיו לרשת, כולל שירים, תצלומים או סיפורים, כל בעלי חברות אשר מעלים לרשת את לוגו החברה ומאמרים הקשורים בתחומי עיסוקה, כל אדם פרטי אשר מעלה תכנים בכל נושא שהוא – הם בעלים של קניין רוחני באינטרנט.

יש לשים לב שאפילו שימוש בצבעים זהים או פונטים דומים לאלו שקיימים באתר כזה או אחר מהווים עבירה של זכויות יוצרים – ואי לכך גם שימוש בקניין רוחני של מישהו אחר. המקוריות, השיווק והעיצוב שהושקעו ביצירה, אתר או מאמר כלשהו נועדו לשמש את שאר הגולשים ברמה של שימוש אישי ולא שימוש מסחרי המוני.

מה תפקידו של עורך דין קניין רוחני?

בעולם אידיאלי, אמורה רשת האינטרנט לשמש כמעין כיכר שוק גדולה, בה יוכל כל אדם לקבל נגישות לתחומים המעסיקים ומעניינים אותו, כמו גם להביע את דעותיו וידיעותיו – על מנת ללמוד וללמד. עם זאת, החברה בה אנו חיים מנצלת פעמים רבות את הפרצות הקיימות באינטרנט והקלות שבנגישות למידע, כך שנוצר מצב של פגיעה בקניין הרוחני האינטרנטי.

עורך דין קניין רוחני הוא עורך דין אשר מתמחה בדינים הקשורים לתחום זה, בין השאר גם בתחום המתפתח של קניין רוחני המצוי ברחבי האינטרנט. ניתן למצוא הפרות חוזרות ונשנות של הקניין הרוחני, מרביתם נעשים בצורה פומבית ויום-יומית, מבלי לתת עליה את הדעת. החל מהורדות יצירות מוזיקליות ותמונות, דרך העתקות תכנים ועד לתופעות של האקרים המנצלים מידע מסווג – כל אלו מחייבים התערבות של עורך דין קניין רוחני.

אז אם אתם חשים שפגעו בקניין הרוחני שלכם או שאתם רוצים לדעת יותר על החוקים הספציפיים, על מנת להיות בטוחים שאינכם עוברים על שום סעיף – אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר עוד היום, על מנת לוודא שהמסע שלכם ברשת האינטרנט יתחיל ויסתיים בצורה הפורה והמוצלחת ביותר!